You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak co nejlépe pečovat o řezané květiny?

Co udělat, než dáte kytici do vázy?

Asi každého napadne, že pro květiny je klíčová hlavně voda. Ale víte co je klíčové pro vodu u řezaných květin? Stav stonku před prvním napitím. Rána stonku se extrémně rychle zaceluje, a proto se mu i uzavírá přístup k vodě. Z tohoto důvodu je nutné nedávat květiny rovnou do vázy, ale nejdříve zkrátit stonky. Jedná se o proces, který umožní lepší sání vody.

Před prvním vložením rostliny do vázy, je dobré vázu vydesinfikovat. Pokud vám trochu přípravku zůstane na dně vázy, nemělo by to rostlině nijak ublížit. Ideální je váza z čistého skla. Dobře se myje, desinfikuje a kontroluje množství a kvalita vody. Stonky by měly být ve vodě ponořeny maximálně do deseticentimetrové výšky, důvodem jsou opět bakterie.

Předchozí doporučení však bude zcela zbytečné, pokud květinu necháte celé dny v jedné a té samé vodě. To je prakticky nejčastější důvod, proč květina uvadá tak brzy. Ona vlastně ani neuvadá, paradoxně už je suchá díky bakteriím. Ty jsou totiž největším nepřítelem řezaných květin. V každé vodě se jich začne po čase vyskytovat více než dost. Pokud je na konci stonku patrný jemný sliz, je pro květiny již dost pozdě - jsou už bakteriemi napadeny.

Květiny nepatří na přímé slunce, do mrazu ani do průvanu. Brzy uvadnou i v teplých místnoech a neprospívá jim ani cigaretový kouř.
Nikdy také neumisťujte kytici do blízkosti mísy s ovocem. Dozrávající ovoce totiž vylučuje etylén, jehož působením květina rychleji uvadá.


Pomůže řezaným květinám výživa?

Po poctivém šikmém zřezání bychom měli přidat do vody i výživu. Obsah sáčku nechte rozpustit v půl litru studené vody. Přípravek obsahuje jak potřebné živiny, tak látku, která brání zahnívání vody a dezinfikuje ji. Dobře promíchejte, aby se krystaly zcela rozpustily. Většinou stačí jen půlka sáčku. Po cca 2-3 dnech můžete vodu vyměnit a přidat zbylou půlku sáčku.

Jak seřezávat stonek řezaných květin?

Řez se doporučuje provádět pouze ostrým nožem. Doporučuje se také provádět řez stonku pod vodou, ale pozor na vzduchové bublinky, které by blokovaly přísun vody do stonku.

Nejznámější a většinou i univerzální je šikmý řez, ideálně pod úhlem 45 stupňů. Většinou je vhodný pro všechny typy květin. S jeho pomocí se zvětší plocha řezu. Voda i další živiny se tudíž dostanou do stonku snadněji a rychleji. Nejčastěji se provádí u růží, lilií, gerber a frézií. Pozor si dejte jen u karafiátů. U nich není dobré vést řez přes kolénka na stonku.

Méně známý je rovný (kolmý) řez. Používá se u cibulnatých květin, které mají měkký stonek. Jsou to především tulipány, narcisy, kaly, amarylisy apod. Květiny tak nasají dostatek vody a sníží se riziko zahnívání, které je pro ně typické.

Na závě pro vás máme pár tipů, jak tedy předejít rychlému vadnutí řezaných květin

- před prvním umístěním desinfikovat vázu a seříznout stonek šikmým řezem
- každý den nejlépe ráno seřezávat stonek o 2-3 cm
- každý den měnit vodu ve váze
- případně vodu zbavovat opadaných listů
- přidat do vody výživu proti zahnívání


 • brno_1.png
  Rozvoz květin v Brně EXPRES do 99 minut!

  cr_1.png
  Rozvoz květin po celé ČR ten STEJNÝ DEN!

  Proč rozvoz květin od nás?

  1. Záruka rychlosti - doručení po Brně express do 99 minut.

  Doprava po Brně jen za 99 Kč,
  při objednávce nad 990 Kč zdarma

  2. Záruka zkušeností - již 27 let působení na květinovém trhu.

  3. Záruka čerstvosti - nákup květin přímo od holandských pěstitelů.

  4. Záruka spokojenosti – překrásné a nápadité květinové vazby připravené zkušenými floristy .